Середа, 23 Квітня, 2025

Юрист розповів, хто має право піти з армії навіть під час воєнного стану

Під час дії воєнного стану в Україні демобілізація загалом не передбачена. Проте в законодавстві чітко прописані винятки, які дозволяють як мобілізованим, так і контрактникам залишити службу. Про це розповів юрист адвокатського об’єднання “Глоба і Глоба” Сергій Ланкін.

За його словами, звільнення можливе у випадках, передбачених статтею 26 закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”. Йдеться про окремі обставини, пов’язані з родиною, здоров’ям або змінами в правовому статусі військовослужбовця.

Зокрема, йдеться про необхідність догляду за родичами з інвалідністю, утримання трьох або більше дітей, самостійне виховання дитини з інвалідністю або випадки, коли дружина військового вагітна. Якщо військовий повернувся з полону або має серйозні проблеми зі здоров’ям, підтверджені висновком військово-лікарської комісії, він також може бути звільнений.

Контрактники, які підписали контракт до початку повномасштабної війни, можуть бути звільнені лише після її завершення. Натомість ті, хто укладав контракт уже під час воєнного стану, наприклад у 2022 році на три роки, зможуть звільнитися в 2025 році після завершення терміну.

Також контракт можна розірвати достроково з тих самих причин — стан здоров’я або сімейні обставини. У випадку іноземних громадян контракт може бути припинено в будь-який момент після шести місяців служби.

Після звільнення зі служби особа має стати на військовий облік у ТЦК та СП і переходить у запас. Якщо вона не була звільнена з полону, у майбутньому її можуть повторно мобілізувати.

Новини за темою