Вівторок, 1 Квітня, 2025

Хто має право на статус учасника бойових дій і як його оформити

Військовослужбовці Сил оборони України можуть отримати статус учасника бойових дій (УБД) двома шляхами — автоматично або через особисте звернення. Міністерство оборони опублікувало покрокову інструкцію, як оформити цей статус.

Як пояснив заступник міністра оборони, бригадний генерал юстиції Сергій Мельник, автоматичне оформлення відбувається через Єдиний державний реєстр ветеранів війни. Уповноважені особи частин зобов’язані внести інформацію про військовослужбовця протягом п’яти днів від моменту, коли він починає виконувати бойове завдання.

Однак передбачена також можливість подати документи особисто до однієї з 21 спеціальної комісії Міністерства оборони.

Для самостійного звернення потрібно:

  • заява за встановленою формою;

  • дві фотокартки 3×4 на матовому папері;

  • документи, що підтверджують участь у бойових діях.

Заяву треба надіслати поштою до комісії органу військового управління, якому підпорядковується військова частина. Якщо необхідних документів немає в наявності, комісія може самостійно витребувати їх у межах міжвідомчої взаємодії.

Комісії розглядають звернення протягом одного місяця. Якщо документи подані через Єдиний реєстр, обробка даних відбувається автоматично і в режимі реального часу.

Підставами для відмови у присвоєнні статусу можуть бути:

  • відсутність правових підстав або необхідних документів;

  • подання недостовірної інформації;

  • наявність вироку суду за умисний тяжкий або особливо тяжкий злочин під час бойових дій.

Рішення комісії можна оскаржити в суді або подати документи повторно після усунення причин відмови.

Якщо посвідчення УБД втрачено, військовослужбовці подають рапорт командиру, а звільнені — заяву до територіального центру комплектування за місцем проживання. Обов’язково також подати заяву до поліції про втрату документа та опублікувати оголошення про його недійсність у друкованих ЗМІ.

Право на отримання статусу УБД мають і ті, хто потрапив у полон або зник безвісти — окрім випадків добровільної здачі в полон або дезертирства. У таких ситуаціях документи подає командування відповідної військової частини.

The post Хто має право на статус учасника бойових дій і як його оформити first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Новини за темою